Uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w Toruniu

W historycznym Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, 20 par małżeńskich zostało uhonorowanych Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w dniu 18 sierpnia 2023 r. Wydarzenie to odbyło się w formie dwóch sesji, o godzinach 14:00 i 15:30.

Medale, będące odznaczeniami państwowymi przyznanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, wręczył solenizantom gospodarz miasta – prezydent Torunia Michał Zaleski. Każda z par otrzymała również kwiaty i upominek od miasta. Uroczystości towarzyszyły takie elementy jak koncert, toast, grupowe zdjęcia oraz liczne wzruszenia i wspomnienia. Wśród życzeń skierowanych do jubilatów prezydent Zaleski dołączył swoje gratulacje i życzenia dalszych lat spędzonych razem w zdrowiu, szczęściu, uśmiechu i miłości najbliższych. Na uwagę zasługują dwie pary spośród dwudziestu, które obchodziły 55-lecie swojego związku małżeńskiego.

Procedura udziału w tego typu ceremonii wymaga od małżonków po osiągnięciu minimum 50 lat wspólnego pożycia złożenia odpowiedniego wniosku w Urzędzie Stanu Cywilnego, osobistego lub poprzez krewnych. Następnie uruchamiany jest proces przyznawania odznaczeń państwowych przez Prezydenta RP. Kiedy wymagane dokumenty zostaną dostarczone do Torunia, pary są zapraszane na uroczystość, podczas której otrzymują medale z rąk prezydenta miasta w obecności swoich bliskich.