Uroczystości ku czci 79. rocznicy wyzwolenia Torunia spod okupacji hitlerowskiej

Mieszkańcy Torunia wraz z lokalnymi władzami 1 lutego 2024 roku gromadzili się przy obelisku znajdującym się na alei św. Jana Pawła II, aby uczcić pamięć o 79. rocznicy wyzwolenia ich miasta spod brutalnej okupacji hitlerowskiej. Podczas ceremonii złożono kwiaty na cześć tych, którzy oddali swoje życie walcząc przeciwko okupantowi.

1 lutego 1945 roku to data, która została na trwałe wpisana w historię Torunia, a wkroczenie do miasta Armii Czerwonej uważane jest za moment końca tragicznej epoki okupacji hitlerowskiej. Tego dnia, dokładnie 79 lat później, pod obeliskiem upamiętniającym ofiary najeźdźcy hitlerowskiego w latach 1939-1945 złożono hołd ofiarom. W ceremonii brał udział prezydent miasta Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i radny Jacek Krzyżaniak, żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, w tym podpułkownik Marcin Domagalski, a także przedstawiciele Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowego, Związku Sybiraków oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Podczas ceremonii prezydent Michał Zaleski przypomniał, jak trudne było dla Polaków to okres okupacji: „1 lutego 1945 roku zakończyły się mroczne lata okupacji hitlerowskiej. Te straszliwe czasy były pełne cierpienia i śmierci. Każdego roku, w tym miejscu, przypominamy sobie o okrucieństwie wojny i jej tragicznych skutkach. Dlatego podkreślamy, jak ważny jest pokój – jest to wartość, o którą powinniśmy dbać i za którą powinniśmy walczyć.”

Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia, dodał: „1 lutego 1945 roku to data niezmiernie ważna dla każdego torunianina. Wielu z nas pamięta radość z tamtych dni. Jednak ten moment wyznacza również początek nowej i trudnej epoki po wkroczeniu Armii Czerwonej – pierwszych deportacji na wschód i lat zniewolenia”.