Walka z upałem w Toruniu

W najbliższym czasie, mieszkańcy Torunia będą musieli zmagać się z falą wysokich temperatur, które według prognoz pogody, mają utrzymać się nad terytorium Polski w ciągu najbliższego tygodnia. Ekstremalne upały powinny dominować do czwartku, 17 sierpnia, z dnia na dzień osiągając wartości rzędu 34 stopni Celsjusza, podczas gdy nocne temperatury będą oscylować pomiędzy 18 a 20 stopniami. Z myślą o ulgach od upału dla torunian przygotowano m.in. kurtyny wodne.

Kurtyny wodne stanowią jedno z rozwiązań przynoszących ulgę w skwar. Specjalnie zaprojektowane instalacje tego typu zostały ustawione przy toruńskim węźle przesiadkowym na Alei Solidarności oraz na Rynku Staromiejskim i Nowomiejskim. W ostatnich latach obserwuje się trend wzrostowy popularności tego typu urządzeń w miastach. Oprócz tego, że są stosunkowo tanie w obsłudze, stanowią również atrakcję, zwłaszcza dla najmłodszych. Ustawione w strategicznych miejscach miasta przynoszą ochłodę zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Sposób działania kurtyn wodnych jest dość nietypowy. Działa to na zasadzie kontaktu wody z powietrzem, co prowadzi do zamiany wody w parę i natychmiastowego efektu chłodzenia w miejscu jej działania. Najczęściej spotyka się je w centrach miast, tam gdzie dominują elementy miejskie jak asfalt czy bruk, brakuje naturalnej zieleni lub cienistych miejsc.

Ulgę od upałów dla mieszkańców Torunia przynoszą nie tylko kurtyny wodne. Korzystając z pogody wielu z nich znajduje schronienie na letnich basenach. Baseny przy Skarpie, Szosie Bydgoskiej i na Campingu Tramp są chętnie odwiedzane zarówno przez najmłodszych jak i dorosłych mieszkańców miasta. Natomiast plaże w Zalesiu, Kamionkach, Mirakowie, Osieku, Józefowie i Chełmży cieszą się popularnością nie tylko wśród torunian ale też mieszkańców całego powiatu.