Wiosna w Toruniu: kwitnące kwiaty na pasach rozdziału dzięki projektom z budżetu obywatelskiego

Rozkwitająca flora w różnych częściach miasta jest dowodem na nadejście pełni wiosny. Szczególnie widoczne jest to na pasach rozdziału utworzonych na toruńskich ulicach, które ozdobiono roślinami dzięki funduszom z budżetu obywatelskiego oraz inwestycjom realizowanym przez Gminę Miasto Toruń.

Na pasie rozdziału przy ul. Szosa Chełmińska, pomiędzy ulicą Długą a Polną, wprowadzono projekt finansowany z budżetu obywatelskiego 2022 o nazwie „Dość monotonii! Twórzmy roślinne dywany rozweselające betonowe otoczenie”. Dzięki temu zadaniu powstały kwiatowe rabaty o łącznej powierzchni 1600 m2, które składają się z roślin cebulowych takich jak: narcyzy, czosnek, tulipany, kasmaja, mieczyki i lilie. Wśród nasadzeń znalazły się także polne kwiaty: krwawniki, rumianki, stokrotki, chabry, marchew zwyczajna, lnianki, ślaz, niezapominajki i przetaczniki. Wszystkie te rośliny są przyjazne dla owadów zapylających. Całość zadania sfinansowano z budżetu obywatelskiego, a jego koszt wyniósł 223.516,80 zł.

Z drugiej strony, na pasie rozdziału ulicy Przy Kaszowniku, rozciągającym się od Placu Pokoju Toruńskiego do Placu Biskupa Chrapka, w 2021 roku zrealizowano projekt o nazwie „Nasadzenie roślin cebulowych na terenie zieleni w Toruniu”. Między jezdniami rozkwitła kompozycja roślin cebulowych – narcyzów i tulipanów. Łącznie posadzono tam 24 tysiące tych kwiatów. Zadanie to zostało sfinansowane z budżetu miasta i kosztowało 30.332,88 zł.