Wyjątkowe odznaczenia dla długowiecznych par małżeńskich wręczone w Toruniu

10 par małżeńskich miało niebywały zaszczyt otrzymać Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, podczas ceremonii zorganizowanej w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Nagrody, zostały przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a honor wręczenia ich spoczął na prezydencie Torunia, Michale Zaleskim.

Jubilatom nie tylko wręczono te wyjątkowe medale, ale także otrzymali wiele upominków i kwiatów ze strony miasta. Wszystko to działo się w piątek 15 grudnia 2023 roku, podczas uroczystości pełnej łez radości i nostalgicznych wspomnień. Nie zabrakło tam toastu za zdrowie małżeństw, koncertu oraz pamiątkowych zdjęć. Michał Zaleski, prezydent Torunia, skierował do jubilatów słowa gratulacji oraz życzenia wielu kolejnych lat spędzonych razem w zdrowiu, szczęściu i otoczeniu najbliższych.

Wszyscy małżonkowie, którzy są zainteresowani uczestnictwem w tej wyjątkowej ceremonii, po osiągnięciu minimum 50 lat wspólnego pożycia, mają obowiązek złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego. Mogą to zrobić samodzielnie lub za pośrednictwem swoich krewnych. Następnie rozpoczyna się procedura przyznawania odznaczeń państwowych, które są nadawane przez Prezydenta RP. Kiedy proces jest zakończony i dokumenty dotrą do Torunia, małżeństwa są zaproszone na ceremonię, gdzie otrzymują medale z rąk prezydenta miasta w obecności swojej rodziny.