Zagrożenie dla przyrody: nieodpowiedzialne zachowanie obywateli i działania władz miasta

Podczas spacerów po lasku przy ulicy Olimpijskiej, mieszkańcy spotykają się z nieprzyjemnym widokiem zalegających wszędzie butelek plastikowych oraz szklanych. Jeszcze bardziej frustrująca jest reakcja władz miasta, które zapewniają jedynie, że zgłoszony przez mieszkańców problem zostanie jak najszybciej rozwiązany.

Jeden z czytelników zwrócił uwagę na ten problem, opisując zgorszenie wywołane przez bałagan w lasku sąsiadującym z parkingiem typu park and ride przy ulicy Olimpijskiej. W jego relacji można usłyszeć o liczących się w dziesiątkach butelek, które zaplątały się w krzewach czy nawet zasłaniają ściółkę.

Po kontroli terenu, mogliśmy potwierdzić prawdziwość zarzutów czytelnika. Znaleziony bałagan składał się z dużej ilości butelek, które niestety były uciążliwe dla osób pragnących spędzić czas na świeżym powietrzu w lasku.

W odpowiedzi na nasze zapytanie skierowane do ratusza toruńskiego, przedstawicielka prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego, Malwina Jeżewska przekazała, że Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia ma zamiar zlecić odpowiedniej firmie porządkowanie terenu.

Przedstawiciele urzędu podkreślili także, że mieszkańcy mogą zgłaszać podobne przypadki na adres mailowy Wydziału Środowiska i Ekologii. Jeden z takich sygnałów dotyczył placu zabaw między ulicami Borowiacką a Kaszubską, który został posprzątany dzień po zgłoszeniu przez mieszkańców w lipcu.