Zakończono renowację historycznego zegara słonecznego z Doliny Marzeń

6 czerwca 2024 roku oznaczał zakończenie renowacji historycznego zegara słonecznego, który jest ważnym elementem Doliny Marzeń. Monumentalna struktura, która jest ukryta na skwerze niedaleko placu Rapackiego, została stworzona pięćdziesiąt lat temu w hołdzie 500. rocznicy urodzin wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika.

Pomnik ten, ukonstytuowany w 1971 roku, jest dziełem toruńskich rzeźbiarzy – Eweliny Szczech-Siwickiej i Henryka Siwickiego. Został oficjalnie otwarty tuż przed jubileuszem, 19 lutego 1973 roku. Kiedy spojrzymy na jego konstrukcję, zobaczymy kulę o średnicy 3,5 metra, która na swoim obwodzie posiada 13 wklęsłych tablic z brązu. Każda tablica ma numer godziny od 6:00 do 18:00 oraz analemmę – figurę tworzoną przez Słońce widziane codziennie o tej samej godzinie z określonego punktu.

Niestety, z biegiem lat zegar był niszczone przez wandali i złodzieje. Ostatnia większa renowacja miała miejsce w latach 1997-1998, a jej koszt wynosił 86 tysięcy złotych.

Obecne prace konserwatorskie przeprowadzono na podstawie programu stworzonego przez prof. dr hab. Jadwigę Łukaszewicz z UMK. Pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, z udziałem autorki pomnika pani Eweliny Szczech-Siwickiej i dr hab. Andrzeja Strobla z Instytutu Astronomii UMK, zadania obejmowały m.in.: konserwację profilaktyczną, odblokowanie wszystkich otworów wentylacyjnych, usunięcie powierzchniowych zabrudzeń i produktów korozji, zabezpieczenie powierzchni przed korozją oraz rekonstrukcję gnomonów, aby przywrócić obiektowi funkcjonalność zegara słonecznego.

Całość prac wykonała firma Bartosz Kruk Bilcza z Morawicy, a koszt renowacji wyniósł 118 400 zł brutto.