Zakwestionowana Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznana Anne Weber i Zbigniewowi Rokicie

Laureatami tegorocznej Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego zostali Anne Weber oraz Zbigniew Rokita, co ogłoszono 24 kwietnia 2024 roku, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w starym ratuszu w Toruniu. Nagroda ta, którą przyznawano od 1996 roku, jest wyrazem uznania władz Torunia i Getyngi dla literatury zarówno polskiej, jak i niemieckiej, której głównym celem jest promowanie wartości i idei poprzez twórczość pisarską.

Prezydent Torunia, Michał Zaleski, podczas konferencji prasowej podkreślił znaczenie tej nagrody dla wzajemnej wymiany kulturalnej między Polską a Niemcami. Wysoko ocenił wkład laureatów w budowanie wspólnej rozmowy między społeczeństwami obu krajów za pomocą swojej twórczości literackiej.

Podczas spotkania Kapituły nagrody 28 października 2023 roku, wybrano dwie osoby, które wyróżnione zostaną tym polsko-niemieckim laurierem. Oficjalna informacja o tym wyborze, zawierająca nazwiska laureatów, została ogłoszona przez prezydenta Michała Zaleskiego i przekazana do Torunia oraz Getyngi w dniu urodzin S.B. Lindego, twórcy pierwszego słownika języka polskiego.

W 2024 roku, nagrodę z rąk niemieckich przyznano Anne Weber, natomiast z polskiej strony wyróżniono Zbigniewa Rokitę. Weber jest niemiecką autorką, która tłumaczy utwory z francuskiego na niemiecki i odwrotnie, a jej powieści charakteryzują się różnorodnością tematów. Z kolei Zbigniew Rokita to polski dziennikarz i redaktor specjalizujący się w zagadnieniach Europy Wschodniej i Górnego Śląska.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 16 czerwca w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, a laureaci otrzymają dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro.

Zgodnie z założeniami zapoczątkowanymi w 1996 roku, Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego miała być literackim laurierem przyznawanym pisarzom polskim i niemieckim za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla humanistyki, w tym przede wszystkim dla pojednania państw, społeczeństw i narodów.

Chociaż nazwa nagrody uległa zmianie w 2001 roku, to jej istota pozostała niezmienna – jest to laureat literacki. Nagroda ta jest jednak czymś więcej niż tylko wyróżnieniem za całokształt dokonań literackich. Jest dowodem na głębokie więzi partnerskie między Polską a Niemcami, potwierdzając tym samym wartość łączącą oba narody.

14 czerwca o godzinie 19:00 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się spektakl „Weltmajstry”, który opowiada o piłkarskich mistrzostwach świata 2050 roku, a szczególnie o pierwszym występie drużyny Śląska na tych mistrzostwach.