Zegnamy bohatera – torunianina Stosława Kowalskiego, uczestnika bitwy o Monte Cassino

Pragniemy wyrazić naszą głęboką żałobę po stracie majora Stosława Kowalskiego – odważnego wojaka i jednego z ostatnich żyjących uczestników II wojny światowej, który wszedł do historii za poprzez swoje zaangażowanie w bitwie o Monte Cassino. Kowalski, urodzony w Toruniu, do końca swoich dni pozostał oddany Polsce, której służył z niesłabnącą lojalnością.

Stosław Kowalski przyszedł na świat 21 lipca 1922 roku w Toruniu. Jako młody, dziewiętnastoletni człowiek został deportowany do Rosji. Po opuszczeniu tego kraju dołączył do sił generała Władysława Andersa. W czasie konfliktu z Niemcami, służył jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego na terenie Włoch. Pełnił też służbę w 5. Kresowym Pułku Artylerii Przeciwlotniczej i 5. Kresowej Dywizji Piechoty.

Po zakończeniu działań wojennych, Kowalski zdecydował się na emigrację do Argentyny. Za swoje niezwykłe zasługi w bitwie o Monte Cassino został uhonorowany licznymi medalami, w tym medalem „Pro Patria”, medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” oraz Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

W jednym ze swoich ostatnich wywiadów, Stosław Kowalski podkreślił, jak bardzo oddany był Polsce podczas walki na Monte Cassino: „Całym sercem byliśmy oddani Polsce. Walczyliśmy o wolność naszego kraju” – mówił.