Zmiany lokalizacji bibliotek publicznych w Toruniu – koniec jednej epoki

Wygląda na to, że na horyzoncie majaczy końcówka pewnej erze w Toruniu. Miejska biblioteka publiczna, która do tej pory była zlokalizowana na ulicy Poznańskiej, niebawem przestanie tam działać. Planowane jest jej przeniesienie do nowo budowanego obiektu kulturalnego, mediateki, której lokalizacja to ulica Strzałowa.

Decyzję o relokacji podjął Sejmik Województwa. Postanowił on, że dwie instytucje – filie Biblioteki Wojewódzkiej, usytuowane na lewobrzeżu miasta, przy ulicach Poznańskiej i Okólnej – zostaną przeniesione do powstającej mediateki. Nowy obiekt będzie stanowił część budynku Szkoły Podstawowej nr 12 na ulicy Strzałowej.

Plan przeniesienia filii nr 7 z ulicy Okólnej nie spotyka się z żadnymi sprzeciwami, gdyż od nowej siedziby dzieli ją jedynie kilkaset metrów. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku filii nr 4, która znajduje się niemal trzy kilometry od planowanej lokalizacji mediateki.

Przed głosowaniem nad projektem zmian, dwaj radni – Michał Jakubaszek i Wojciech Klabun – apelowali do Marszałka o rezygnację z przenoszenia biblioteki przy ul. Poznańskiej. Według nich jest to instytucja niezwykle ważna dla edukacji, kultury, dostępu do informacji i integracji mieszkańców tej części Torunia.

Zdaniem Jakubaszka, jest to kluczowy punkt kulturalny na Podgórzu. – Naszym zdaniem to złe rozwiązanie. Rozwiązanie, które uderza w kulturę w naszym mieście – argumentował radny. Jakubaszek zapowiedział, że jeśli uchwała zostanie podjęta, nie zamierza ustąpić i będzie kontynuować walkę o utrzymanie biblioteki na obecnym miejscu.