456-lecie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu: Święto szkoły i sukcesy edukacyjne

Na początku kwietnia 2024 roku, dokładnie 5 dnia tego miesiąca, toruńskie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika świętowało swój doroczny dzień. Warto przypomnieć, że ta uroczystość odbywa się zawsze na dzień przed organizowanym co roku Dniem Otwartym tej placówki oświatowej.

I LO w Toruniu, często nazywane „Jedynką”, jest jedną z najstarszych placówek edukacyjnych w Polsce. W 2024 roku obchodzi właśnie swoje 456-lecie. Szkoła ta od lat cieszy się renomą i znajduje się na czołówkach rankingów edukacyjnych nie tylko w skali miasta, ale także całego województwa kujawsko-pomorskiego. W latach 2019-2023 pięciokrotnie otrzymała prestiżowe wyróżnienie Złotej Tarczy przyznawane przez ranking „Perspektyw”. Gościem uroczystości były m.in. prezydent Michał Zaleski, który wyraził swoje gratulacje dla społeczności szkolnej za osiągnięcia i zachęcił do dalszego marzenia o wielkich i ambitnych celach. Powitanie gości i uczestników wydarzenia należało do dyrektorki szkoły – Hanny Wrycza-Wilińskiej.

Coroczne święto szkoły przyciąga nie tylko uczniów i nauczycieli, ale również rodziców, absolwentów oraz innych sympatyków tej placówki. To idealna okazja do spotkania przy kawie, słodkim poczęstunku oraz rozmów i wspólnego powspominania. Podczas uroczystości zaprezentowany został także program artystyczny przygotowany przez społeczność szkoły. Wśród obecnych na uroczystości znaleźli się również Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i absolwent I LO oraz Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia.

I LO w Toruniu jest znane z wysokiego poziomu kształcenia, co potwierdzają znakomite wyniki maturalne jego uczniów. Średnia z przedmiotów podstawowych wynosi: z języka polskiego powyżej 74%, z matematyki – powyżej 90%, a z języka obcego – powyżej 96%. W latach 2022-2023 szkoła mogła pochwalić się 100% zdawalnością egzaminu maturalnego. Warto także wspomnieć, że społeczność szkoły angażuje się w wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, takie jak symulacja obrad ONZ – ToMUN czy Europroject Network. Szkoła realizuje również cykliczną wymianę z amerykańską Science Leadership Academy z Filadelfii. Ponadto uczniowie szkoły aktywnie angażowali się w organizację Zjazdu Młodej Hanzy, który odbył się w Toruniu w czerwcu 2023 roku.