Bezpłatne przejażdżki retro-tramwajem w Toruniu na 133-lecie toruńskiej komunikacji miejskiej

Mieszkańcy Torunia mają powód do świętowania – Miejski Zakład Komunikacji (MZK) upamiętnia 133 lata od wprowadzenia pierwszych konnych tramwajów w mieście. Na cześć tego wydarzenia, przez dwa dni mieszkańcy będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnej jazdy retro-tramwajem.

Aktualnie MZK w Toruniu zarządza flotą 61 tramwajów, w tym nowoczesne Swingi oraz klasyczne Konstale. Nie brakuje też atrakcji dla turystów – jest nim historyczny tramwaj, który nie po raz pierwszy w tym roku zagości na torach. Jak mówi rzecznik MZK, Sylwia Derengowska, ten pojazd został wyprodukowany w 1960 roku i przez wiele lat kursował jako zwykły tramwaj. Po zasileniu taboru nowymi jednostkami, tramwaj przeszedł gruntowną modernizację w 1993 roku i od tamtej pory służy jako atrakcja turystyczna.

Z tej szczególnej okazji, jakim jest rocznica wprowadzenia komunikacji miejskiej do Torunia, która miała miejsce 16 maja 1891 roku, MZK zaprasza na bezpłatne przejażdżki retro-tramwajem. W czwartek (16 maja) i piątek (17 maja), popołudniowe godziny będą obfitować w niecodzienną okazję przejażdżki z pętli Uniwersytet do al. Solidarności przez Bydgoskie Przedmieście. Chociaż jazda jest darmowa, liczba miejsc jest ograniczona ze względów bezpieczeństwa.

Ciekawostką jest fakt, że historyczny tramwaj można także wynająć na różne okazje, takie jak wycieczki szkolne, imprezy firmowe czy eventy reklamowe. Kilka lat temu na pokładzie tego zabytkowego pojazdu odbyło się nawet nietypowe wesele.