Działania policji prowadzą do zatrzymania 53-letniego recydywisty oskarżonego o kradzieże w Toruniu i Wrocławiu

We wtorek 28 listopada 2023 roku, funkcjonariusze z komendy śródmiejskiej w Toruniu odnotowali zgłoszenie dotyczące kradzieży. Śledztwo wykazało, że pracująca w jednym z toruńskich hoteli kobieta straciła swoje rzeczy o wartości bliskiej 1500 złotych – zegarek, portfel zawierający dokumenty, karty płatnicze oraz gotówkę. Te przedmioty zostały nieumyślnie pozostawione przez nią w szafce miejsca dla pracowników. Jak wynikało z przeprowadzonych dochodzeń, pewien mężczyzna, niewiadomy w tamtym czasie dla funkcjonariuszy, skorzystał z nieuwagi personelu hotelowego, wtargnął do pomieszczenia socjalnego i ukradł te rzeczy.

Postępujący zgodnie z procedurą, policjanci natychmiast rozpoczęli dochodzenie w sprawie tej kradzieży. W pierwszej kolejności sięgnęli po nagrania z monitoringu, a następnie przystąpili do poszukiwania sprawcy. Po kilku dniach intensywnych poszukiwań, na ulicy Dworcowej w Toruniu, zostaje zatrzymany mężczyzna o wyglądzie bardzo podobnym do osoby widzianej na nagraniach z monitoringu. Okazał się nim 53-letni mieszkaniec Hajnówki w województwie podlaskim.

W trakcie aresztowania mężczyzny, u jego boku znaleziono charakterystyczny klucz do zamka oraz gotówkę. Dalsze dochodzenie pozwoliło na ustalenie, że klucz ten umożliwia otworzenie schowka bagażowego na Dworcu Głównym w Toruniu. Tam znaleziono plecak z kradzionym zegarkiem oraz słuchawkami bezprzewodowymi i 20 bonami prezentowymi, które okazały się łupem z kradzieży sprzed dwóch tygodni we Wrocławiu. Zatrzymano podejrzanego, który został umieszczony w policyjnej celi, a śledczy kontynuowali swoje działania.

Podczas kontaktu z policją we Wrocławiu, funkcjonariusze dowiedzieli się, że zatrzymany 53-latek jest odpowiedzialny nie tylko za kradzieże, które udało im się rozwiązać, ale również za inne przestępstwa. W szczególności, skradzioną kartą płatniczą innej ofiary dokonał jednej transakcji, a następnie trzykrotnie próbował powtórzyć tę czynność.

W piątek 1 grudnia 2023 roku, podejrzany został postawiony w stan oskarżenia. Wszczęto przeciw niemu pięć zarzutów, w tym kradzieży, kradzieży z włamaniem oraz usiłowania kradzieży z włamaniem. Prokurator zgodził się na wniosek policji, nakładając na mężczyznę środki zapobiegawcze takie jak dozór, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Biorąc pod uwagę fakt, iż oskarżony jest recydywistą, grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.