"Godziny Ciszy" – inicjatywa na rzecz osób z autyzmem w toruńskim centrum handlowym

Centrum handlowe Toruń Plaza planuje wprowadzić co tygodniową inicjatywę „Godziny Ciszy”, mając na uwadze potrzeby osób z autyzmem oraz pokrewnymi zaburzeniami. Te innowacyjne zmiany, które mają miejsce każdy wtorek, są skierowane do osób, dla których standardowe warunki panujące w centrum handlowym, takie jak tłumy ludzi, jasne oświetlenie, głośna muzyka i komunikaty dźwiękowe, mogą być niezwykle przytłaczające.

Wprowadzenie „Godzin Ciszy” ma na celu stworzenie spokojnej atmosfery, która jest bardziej przyjazna dla osób o wyjątkowej wrażliwości na bodźce sensoryczne. Zyskało to poparcie wielu klientów i najemców Toruń Plaza, co pokazuje ogromne zrozumienie dla tej sprawy.

Te specjalne godziny będą obowiązywały w każdy wtorek od 11:00 do 14:00. W tych godzinach Toruń Plaza podjęło kilka działań, aby uczynić swoje otoczenie bardziej komfortowym. Pierwszym krokiem będzie przygaszenie świateł – tam gdzie to możliwe – aby stworzyć bardziej stonowaną atmosferę. Mniejsza intensywność światła może przyczynić się do zmniejszenia uczucia przytłoczenia.

Dodatkowo, „Godziny Ciszy” będą obejmować eliminację komunikatów głosowych. Oznacza to, że nie będą nadawane żadne głośne ogłoszenia czy reklamy, które mogą dodatkowo obciążać zmysły. Kolejnym działaniem będzie przyciszenie muzyki, co ma na celu zwiększenie komfortu zakupów.

Inicjatywa spotkała się z dużym entuzjazmem ze strony rodziców dzieci z autyzmem a także specjalistów takich jak logopedzi, którzy na co dzień pracują z osobami z zaburzeniami.