Inwestycja drogowa w Kawęczynie: ponad 2 mln zł na przebudowę i rozbudowę trasy

Wydatkowanie ponad dwa miliony złotych ma zapewnić nową jakość drogi o długości niecałego kilometra, która biegnie przez podtoruńską miejscowość Kawęczyn w gminie Obrowo. Za realizację tej inwestycji odpowiadać będzie firma Remikop.

Zeszły rok przyniósł mieszkańcom Kawęczyna odnowienie blisko 800-metrowego fragmentu drogi prowadzącej od linii kolejowej w stronę przedszkola „Za Jordanem” (od punktu 959 m do 1742 m istniejącej trasy). Jednak nadal oczekiwano na modernizację „pierwszego” odcinka tej samej drogi. Wówczas konieczne prace pochłonęły nieco mniej niż 800 tysięcy złotych.

Tym razem przetarg na przebudowę i rozbudowę trasy od skrzyżowania z drogą krajową nr 10 aż do torów kolejowych – to jest ten wyczekiwany fragment o długości poniżej jednego kilometra – został już rozstrzygnięty. Projekt przewiduje budowę jezdni bitumicznej o szerokości pięciu metrów. Zaplanowano także stworzenie indywidualnych dojazdów do posesji z kostki betonowej, a także dwie zatoki autobusowe i dwa chodniki o łącznej długości około 260 metrów. Przez całą długość chodników będą prowadziły oświetlone przejścia dla pieszych.

Całkowite wydatki na inwestycję wyniosą dokładnie 2 124 163,64 złote. „Nieco ponad połowę tej sumy, czyli ponad 1,5 mln złotych, uzyskamy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg” – poinformował wójt Andrzej Wieczyński.

Zgodnie z warunkami zawartej umowy, firma Remikop Sp. z o.o. z Torunia, jako wybrany wykonawca inwestycji, ma na jej realizację osiem miesięcy. Z tego wynika, że nowa droga powinna być dostępna dla użytkowników najpóźniej na koniec roku 2024.