Chociaż Młyn Kultury w Toruniu rozpoczął swoją działalność już w październiku, to oficjalne uroczystości otwarcia miały miejsce dopiero w ostatni weekend. Ta wyjątkowa przestrzeń kulturalna, o powierzchni 4000 metrów kwadratowych, stała się nowym domem dla wielu toruńskich instytucji kultury.
Siedlisko kultury, zlokalizowane przy ulicy Łokietka, stanowi obecnie bazę dla mediateki oraz dwóch filii Książnicy Kopernikańskiej. Znajdują się tam również Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Budynki dawnych młynów Richtera z końca XIX wieku zostały kompleksowo przystosowane do spełniania potrzeb tych różnorodnych instytucji.
Oryginalnie planowano gruntowne odnowienie i renowację historycznych wnętrz młynów, jednak okazało się, że całkowita przebudowa i zmiana projektu będą bardziej skuteczne. W efekcie zachowany został jedynie szkielet budynku, ale dzięki temu jego przestrzeń jest teraz idealnie dostosowana do specyfiki działalności poszczególnych instytucji.
Przedstawiciele instytucji zadowoleni są z przeprowadzonych zmian. Dysponują teraz większą przestrzenią do prowadzenia zajęć i warsztatów, a także mają dostęp do dużej sali teatralno-koncertowej, z której mogą korzystać również amatorskie zespoły z regionu. Ponadto pracownicy cieszą się z lepszych warunków pracy.
Na dwóch piętrach budynku mieszczą się nowoczesna mediateka i dwie filie Książnicy, a także czytelnie. Planowane jest również utworzenie Centrum Komiksu, zajęcia z robotyki oraz przestrzenie dla seniorów.
Galeria w Młynie Kultury daje możliwość prezentacji prac plastycznych dzieci i młodzieży, a także udostępnienia unikalnych zbiorów, liczących niemal pół miliona prac z ponad 100 krajów. Zbiory są systematycznie digitalizowane i pokazywane w formie elektronicznej na interaktywnej wystawie.
Instytucje te zajmują sześciokondygnacyjny budynek, na parterze którego znajdują się miejsca ogólnodostępne, w tym kawiarnia i szatnia. Młyn Kultury stanowi część większego kompleksu dawnego Młynu Richtera, który obejmuje również Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Toruński Inkubator Technologiczny oraz Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży.
Obecnie obiekt charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem, ceglano-stalową konstrukcją i dużymi przeszkleniami. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Home of Houses. Koszt przebudowy wyniósł 31 milionów złotych, z czego prawie połowa pochodziła ze środków unijnych.