Nosisz okulary – masz problemy ze wzrokiem? Musisz to wiedzieć

Nieostre widzenie, bóle głowy, wady wzroku, ból, zaczerwienie i zmęczenie oczu – problemy dotyczące narządu wzroku dotykają coraz większą liczbę osób bez względu na wiek. Niezbędnym przyrządem, który pomaga w normalnym funkcjonowaniu osób borykających się z problemy widzenia są oczywiście okulary. Odpowiednio dobrane niwelują one zarówno nabyte, jak i wrodzone wady wzroku. Czy wiesz jednak, że istnieją też inne sposoby na polepszenie widzenia lub całkowite wyleczeni wady? Poznaj skuteczne alternatywy, które cieszą się coraz większą popularnością!

Usunięcie naturalnej soczewki oka

Usunięcie naturalnej soczewki oka jest specjalistyczną procedurą chirurgiczną, która jest często wykonywana u pacjentów z zaćmą, a także u pacjentów z innymi schorzeniami oka, takimi jak jaskra lub zwyrodnienie plamki żółtej. W przypadku zaćmy, zmętniała soczewka jest usuwana, aby przywrócić ostrość wzroku. W przypadku innych schorzeń, usuwanie soczewki może pomóc w zmniejszeniu ciśnienia w oku lub usunąć źródło zapalenia. Refrakcyjna wymiana soczewki polegająca na usunięciu własnej soczewki i zastąpieniu jej zaawansowaną technologicznie sztuczną soczewką korygującą polecana jest w również w usuwaniu wad wzroku.

Pacjenci mają do wyboru różne rodzaje sztucznych soczewek, w tym soczewki wieloogniskowe (trifokalne, multifokalne, EDOF), soczewki toryczne jednoogniskowe oraz soczewki toryczne wieloogniskowe. Soczewki wieloogniskowe umożliwiają bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej (60-90 cm). Soczewki toryczne jednoogniskowe z kolei eliminują astygmatyzm i zapewniają ostre widzenie do dali lub do bliży. Natomiast soczewki toryczne wieloogniskowe eliminują astygmatyzm i zapewniają ostre widzenie w różnych odległościach, co daje możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów korekcyjnych.

Procedura usuwania soczewki jest przeprowadzana w warunkach ogólnej lub miejscowej anestezji i trwa zazwyczaj około 30-60 minut. W czasie zabiegu, lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w oku, a następnie usuwa naturalną soczewkę za pomocą sondy ultradźwiękowej lub lasera. Po usunięciu soczewki, wstawiana jest sztuczna soczewka, która zastępuje naturalną soczewkę i przywraca ostrość wzroku. Po operacji, pacjenci muszą często stosować krople do oczu i unikać intensywnych aktywności fizycznych przez kilka tygodni, aby zapewnić prawidłowe gojenie się oka. W przypadku zaćmy, pacjenci często odczuwają znaczącą poprawę wzroku już w ciągu kilku dni po operacji, ale pełne wyzdrowienie może trwać kilka tygodni.

Usunięcie naturalnej soczewki oka jest bezpieczną i skuteczną procedurą, ale jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Ważne jest, aby pacjenci przed podjęciem decyzji o operacji dokładnie omówili swoje indywidualne czynniki ryzyka i korzyści z lekarzem. Osoby zainteresowane zabiegiem refrakcyjnej wymiany soczewki, powinny zgłosić się do renomowanych, cieszących się pozytywnymi opiniami poradni okulistycznych na przykład: Citomed.

Zalety refrakcyjnej wymiany soczewki

Co zalet refrakcyjnej wymiany soczewki zalicza się między innymi:

  • Trwałe skorygowanie wady wzroku: W przeciwieństwie do noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, wymiana soczewki zapewnia trwałą korekcję wady wzroku.
  • Możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów: Dzięki zaawansowanym technologicznie soczewkom, pacjenci mogą uzyskać ostre widzenie na różne odległości i pozbyć się konieczności noszenia okularów korekcyjnych.
  • Poprawę jakości życia: Wadliwe widzenie może wpłynąć na jakość życia, a po przeprowadzeniu refrakcyjnej wymiany soczewki, pacjenci zazwyczaj dostrzegają poprawę jakości widzenia, co może przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia.
  • Bezbolesność i szybki powrót do codziennych czynności: Refrakcyjna wymiana soczewki jest przeprowadzana przy użyciu znieczulenia miejscowego i zazwyczaj jest bezbolesna. Pacjenci mogą powrócić do codziennych czynności już w ciągu kilku dni od przeprowadzenia zabiegu.