Przerwa w zajęciach szkolnych z powodu awarii wodociągowej w jednej z toruńskich szkół

Według informacji publikowanych przez Dziennik Toruński Nowości, 10 stycznia doszło do nieprzewidzianej awarii wodociągowej w jednym z toruńskich placówek edukacyjnych. Awaria ta może skutkować przejściem uczniów na tryb nauki zdalnej.

W Szkole Podstawowej nr 3 im. kpt. Jana Drzewieckiego w Toruniu, w środowy wieczór 10 stycznia, nastąpiło zalanie kilku pomieszczeń. Wydarzyło się to tuż po zakończeniu ostatnich zajęć o godzinie 21. O godzinie 23 uruchomiony został alarm, sygnalizujący pęknięcie rury wodnej umiejscowionej w suficie na korytarzu przy sali gimnastycznej. Rodzice uczniów zostali niezwłocznie poinformowani o zaistniałej sytuacji przez dyrekcję szkoły, która prosiła ich o pozostawienie dzieci w domach.

Sytuację szczegółowo relacjonowała dyrektor szkoły, Jolanta Socha: „Mamy do czynienia z nieszczelnością rury. Natychmiast podjęliśmy działania – personel naszej szkoły pojawił się na miejscu i odciął dopływ wody. Mimo późnej pory, skontaktowałam się z rodzicami mailowo, informując o zaistniałej sytuacji i prosząc, aby dzieci zostały w domu w czwartek i piątek, o ile to możliwe”. Dodatkowo zapewniono, że wszyscy uczniowie, którzy mimo wszystko pojawią się w szkole, będą pod odpowiednią opieką. Obecnie personel szkoły jest zaangażowany w prace porządkowe oraz naprawcze.

Jolanta Socha dodała: „Poinformowaliśmy Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia o awarii i konieczności odwołania zajęć. Na ten moment zawiesiliśmy zajęcia do końca tygodnia. Jeśli nie uda się nam szybko usunąć awarii, zastosujemy się do przepisów i poprosimy o zgodę na prowadzenie zajęć zdalnych. To rzeczywiście sytuacja wyjątkowa”.

Niestety, jak się okazało, szkody są bardzo duże. W 2022 roku dokonano wymiany instalacji wodnej w placówce. Firma odpowiedzialna za te działania obecnie zajmuje się naprawą awarii. Jak podkreśla dyrektor szkoły, największy zakres prac naprawczych czeka salę gimnastyczną, gdzie musi zostać wymieniona drewniana podłoga.

Ucierpiały również kasetony w holach, które napełniły się wodą, a gips zaczyna odchodzić. Konieczne będzie malowanie sufitu. Woda dostała się też do piwnicy oraz do szatni, gdzie starsi uczniowie przechowują swoje rzeczy. W Szkole Podstawowej nr 3 im. kpt. Jana Drzewieckiego konieczny będzie więc znaczący remont.