Tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9 inauguruje Mikołajki w Toruniu

W Toruniu, tradycyjnie już, przypadające na 6 grudnia Mikołajki zainaugurowała szkolna akcja głośnego czytania. Początek tej corocznej celebracji dała Szkoła Podstawowa nr 9, która włącza się w ogólnopolską inicjatywę „Cała Polska czyta dzieciom”. W roku 2023, uczniowie tej placówki mieli okazję posłuchać lektury „Dzieci Pana Astronoma”, napisanej przez Wandę Chotomską.

Tego roku, ze względu na obchodzoną 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, wybór padł na utwór nawiązujący do dziedzictwa tego wielkiego astronoma. Jako lektorzy wystąpili znane osobistości Torunia: Michał Zaleski, prezydent miasta, Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta oraz Jadwiga Jagoda Pawlikowska, lider programu Szkoły Podstawowej nr 9. W czytaniu uczestniczyli również Maciej Gajewski, dyrektor szkoły, Anna Łukaszewska z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia oraz Justyna Wojciechowska-Narloch, zastępca redaktora naczelnego „Nowości” Dziennik Toruński i Anna Bartosińska-Sypek z Rady Rodziców przy SP nr 9.

Przedszkolaki oraz uczniowie pierwszych i drugich klas z wielkim zaangażowaniem słuchali opowieści o Teleskopku i Teleskopce, głównych bohaterach książki Chotomskiej. Akcja książki stanowiła doskonałe tło do rozmów o kosmosie, czytaniu oraz wartościach płynących z literatury.

Mikołajkowy dzień nie obył się bez występów najmłodszych, wspólnego śpiewu oraz słodyczy i drobnych upominków. Czas oczekiwania na święta oraz nadchodzące Boże Narodzenie, prezydent Zaleski życzył uczniom, wychowawcom i nauczycielom przeżyć w zdrowiu i spokoju. Wręczył również nagrody i dyplomy dla wyróżnionych w XXIII Wewnątrzszkolnym Konkursie Plastycznym pt. „Postać św. Mikołaja”. Wszystkie prace były dostępne do podziwiania na specjalnie przygotowanej wystawie.