Podczas prac związanych z pogłębianiem basenu portowego przy przystani przy ulicy Piwnej we Włocławku, w głębinach rzeki Wisły, doszło do niecodziennego odkrycia. Został tam wydobyty starożytny miecz, datowany na IX lub X wiek. Jest to odkrycie archeologiczne, które przyciąga uwagę całego kraju.
Niespodziewanego znaleziska dokonał pracownik firmy wykonującej prace pogłębiania basenu portowego na zlecenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. To on zauważył nietypowy, podłużny przedmiot w materiale wydobywanym z dna rzeki przez koparkę. Informacje o odkryciu natychmiast przekazano wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.
Eksperci są jednoznaczni – odnaleziony we Włocławku miecz jest artefaktem wikingów. Mimo silnego pokrycia tlenkami i widocznej korozji, po pierwszych analizach można przypuszczać, że ma on przynajmniej tysiąc lat – co umiejscawia go na początkach naszej historii państwowej. Jest to prawdziwa sensacja archeologiczna, jako że podobne skarby znajdowane są w Polsce zaledwie raz na kilkadziesiąt lat, a ich łączna liczba nie przekracza dwustu.
Artefakt został przeniesiony do Torunia przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. „Jest to ogromna sensacja archeologiczna” – mówi Wojciech Sosnowski z działu archeologii WUOZ w Toruniu. „Mamy do czynienia z niezwykle delikatnym i cennym zabytkiem. Miecz musi natychmiast przejść proces konserwacji”
Prawdopodobnie miecz zostanie poddany badaniom i konserwacji w pracowni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, po czym wróci do Włocławka. Docelowo ma on trafić do zbiorów Muzeum Historii Włocławka.