Zakończenie rozbudowy Zespołu Szkół w Brzozówce: Powrót do systemu jednozmianowego

W najbliższym półroczu przewiduje się otwarcie nowo wybudowanej części Zespołu Szkół w Brzozówce, położonego w gminie Obrowo pod Toruniem. Aktualnie trwa wykończeniowe etapy prac wewnątrz budynku oraz jego wyposażanie. Inwestycja, którą wartość oszacowano na ponad 13 milionów złotych, umożliwi szkole powrót do funkcjonowania w jednozmianowym systemie.

Zakończenie budowy planowane jest zgodnie z umownym terminem, co oznacza, że jeszcze w tym półroczu znaczna część rozbudowanego kompleksu edukacyjnego w Brzozówce zostanie oddana do użytku. Nowy obiekt, który powierzchnia wynosi 2 500 metrów kwadratowych, będzie dostępny dla uczniów i kadry nauczycielskiej od czerwca.

Prace wykończeniowe są już na zaawansowanym etapie. Płytki zostały położone na korytarzach, łazienkach i salach lekcyjnych na obu piętrach budynku. W przedszkolnej części budynku posadzki pokryto panelami podłogowymi. Szkoła jest już wyposażone w urządzenia sanitaria, a na montaż czekają kabiny sanitarne. Dodatkowo na jednej z klatek schodowych zamontowano platformę dla osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem wykonano schody z kostki betonowej oraz podjazd dla wózków.

Dzięki rozbudowie, uczniowie będą mieli możliwość korzystania ze stołówki szkolnej i sali audiowizualnej. Co więcej, stworzono przejście łączące starą i nową część szkoły. W związku z planowanym na ten miesiąc zakończeniem prac budowlanych, rozważane są obecnie sprawy dotyczące kompleksowego wyposażenia szkoły.

Wójt gminy Obrowo, Andrzej Wieczyński, podkreślił, że środki przeznaczone na rozbudowę szkoły, czyli około 8 milionów złotych z budżetu gminy i 5 milionów złotych z programu Polski Ład, stanowią znaczący procent rocznego budżetu gminy. Podczas spotkania w szkole z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim, omówione zostały potencjalne źródła finansowania wyposażenia placówki.

Marszałek Całbecki pozytywnie ocenił realizację inwestycji i zaproponował możliwe kierunki finansowania przyszłych przedsięwzięć, które mogą być realizowane nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale również dla pozostałych mieszkańców Brzozówki i okolic. Wójt Wieczyński wyraził zadowolenie z postępów inwestycji i podkreślił, że chciałby wprowadzić model funkcjonowania szkoły, który był już wcześniej zastosowany w innej szkole gminy i polega na wykorzystaniu infrastruktury szkolnej do realizacji projektów dla dorosłych mieszkańców gminy, w tym seniorów.

Anna Koźlikowska, dyrektorka Zespołu Szkół w Brzozówce, radośnie przyjęła zbliżające się zakończenie inwestycji. Ważnym aspektem jest powrót do systemu jednozmianowego. Szkoła zyska 10 nowych sal lekcyjnych oraz dużą salę konferencyjną. Dodatkowo na parterze planowane jest uruchomienie sześciu grup przedszkolnych oraz stołówki i kuchni, która ma wydawać około 400-500 posiłków dziennie.