Zmiana organizacji ruchu na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu: zamknięcie na 50 godzin tygodniowo

W związku ze zmianami organizacyjnymi, kierowcy powinni być świadomi, że toruński Bulwar Filadelfijski podczas okresu letniego będzie co tydzień wyłączany z ruchu pojazdów. Zamknięcie będzie trwało 50 godzin, a pierwsze z nich nastąpi już w najbliższy piątek, 21 czerwca.

Miejska polityka zmiany organizacji ruchu w centrum Torunia wprowadza nowatorskie rozwiązania. W sezonie letnim, droga wzdłuż Wisły, poczynając od ślimaka Getyńskiego aż do ulicy Wola Zamkowa, będzie wyłączana z użytkowania przez pojazdy raz w tygodniu na okres 50 godzin – od piątku o godzinie 19:00 do niedzieli o godzinie 21:00.

Prezydent Torunia Paweł Gulewski podkreślił, że decyzja była efektem długotrwałych analiz i badań. Władze miasta zwracały uwagę na opinie lokalnej społeczności oraz obserwowały natężenie ruchu. Zauważyły, że podczas weekendów i świąt Bulwar odwiedza tysiące osób. Dodatkowo, zdały sobie sprawę z rosnącej liczby pojazdów na tej trasie.

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy kierowcy będą musieli podporządkować się nowym przepisom. Wyjątki dotyczą mieszkańców Zespołu Staromiejskiego oraz służb, które będą miały prawo wjechać na odcinek od ulicy Łaziennej do ulicy Wola Zamkowa, jeżeli posiadają odpowiednie zezwolenia wydane przez MZD.

Rafał Pietrucień, wiceprezydent miasta, poinformował, że pierwszy weekend po wprowadzeniu zmian będzie dla nich testem. Wyniki tego testu pozwolą na ewentualne udoskonalenie nowej formy organizacji ruchu. Urząd Miasta Torunia planuje przeprowadzić kampanię informacyjną na ten temat za pośrednictwem ulotek, mediów, mediów społecznościowych oraz usługi Toruń SMS.