Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, służący rozwijaniu umiejętności artystycznych dzieci i młodzieży, jest integralną częścią Torunia od 60 lat. Ta marszałkowska instytucja kultury, oferująca różnorodne warsztaty, spotkania, wystawy czy konkursy związane z sztuką, ma na swoim koncie realizację wielu eksperymentalnych programów edukacyjnych. W ubiegłym roku korzystało z niej aż 20 tysięcy osób. Marszałek Piotr Całbecki był gościem dzisiejszych (23 maja) uroczystości jubileuszowych.
Ta specjalna okazja była idealnym momentem na podziękowania dla twórców galerii, jej pracowników, współpracujących artystów i pedagogów. W ramach obchodów jubileuszu, które odbędą się 25 maja w Młynie Kultury, zaplanowano konferencję naukowo-dydaktyczną dotyczącą edukacji artystycznej poza szkolnej, organizowaną wspólnie z Katedrą Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. To jednak nie koniec atrakcji – 24 maja odbędą się warsztaty plastyczne, a 25 maja Sobotni Poranek Plastyczny.
Jubileuszowe obchody to także czas na ciekawe wystawy. W Rynku Nowomiejskim można zobaczyć „Galeria jak się patrzy”, nawiązującą do pierwszego eksperymentu dydaktycznego prof. Stefana Kościeleckiego, współzałożyciela galerii. W Młynie Kultury prezentowane są fragmenty wybranych wystaw zorganizowanych przez Galerię i Ośrodek w latach 2009-2023.
Galeria Dziecka od 1964 roku znajduje się w budynku na Rynku Nowomiejskim, gdzie organizuje liczne warsztaty i wystawy. Stale rosnąca popularność miejsca, zwiększająca się kolekcja dzieł dzieci i młodzieży oraz poszerzająca się oferta galerii sprawiły, że od 2023 roku instytucja ma również dodatkową lokalizację – Młyn Kultury przy ul. Kościuszki. Obok przestrzeni ekspozycyjnej i magazynu dla prac, obiekt ten oferuje również pracownie – plastyczną, graficzną i multimedialną.