Interaktywne Muzeum Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dom Mikołaja Kopernika to dynamiczne muzeum, które oferuje zwiedzającym nie tylko zrozumienie historii życia słynnego astronoma i jego rodziny, ale także wprowadza w szereg tematów związanych z życiem w średniowiecznym Toruniu, odkryciami naukowymi, rozwojem nauki, badaniami kosmicznymi czy pragnieniem człowieka do zdobywania wiedzy.

Muzeum to mieści się w dwóch pięknych gotyckich kamienicach: jedna jest większa, dom handlowy, który jest uważany za prawdopodobne miejsce narodzin Kopernika. Druga, mniejsza kamienica jest połączona z pierwszą. Obie budowle stanowią integralną część biografii wybitnego torunianina.

Większa kamienica to doskonały przykład typu domu mieszczańskiego charakterystycznego dla hanzeatyckich miast średniowiecznych. Ta budowla posiada ekspozycję oddającą atmosferę wnętrz typowych dla tych miast. Znajduje się tam różne elementy wyposażenia, informacje dotyczące funkcji poszczególnych pomieszczeń oraz specyfikę układu i rozmieszczenia przestrzeni w każdej części budynku: od traktu frontowego i tylnego, przez piwnice i parter z wysokim holu, aż po wyższe kondygnacje pełniące funkcje magazynowe.

Jednakże wszyscy, którzy liczyli na dostrzeżenie jakichkolwiek przedmiotów będących kiedyś własnością Kopernika lub jego rodziny, mogą poczuć zawód – takie eksponaty nie przetrwały do naszych czasów. Mimo to, rekompensatą może okazać się unikalny matematyczno-astronomiczny przyrząd należący do innego słynnego astronoma – Jana Heweliusza, który jest prezentowany w tym muzeum.