Skutki finansowe dla toruńskich zabytków – walka o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Toruńska gmina miejska, mając na celu zdobycie środków na renowację zabytków, ubiegała się o wsparcie finansowe za pośrednictwem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wprowadziła do programu dziesięć wniosków, sumujących się do kwoty 35 milionów złotych. Aby umożliwić prywatnym właścicielom zabytków dostęp do dotacji, prezydent miasta wcześniej zwołał dedykowane posiedzenie Rady Miasta.

Na dziesięć wniosków skierowanych przez Toruń, tylko jeden został uwzględniony i otrzymał wsparcie finansowe. Z całkowitej kwoty 35 milionów złotych, jakiej oczekiwała gmina, przyznano jedynie 3,5 miliona złotych. Te środki przeznaczono na odnowienie historycznych obiektów edukacyjnych ulokowanych na starówce toruńskiej, która figuruje na liście UNESCO. Do remontowanych obiektów należą: I Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 1, Przedszkole Miejskie nr 1 oraz Dom Harcerza i Młodzieżowy Dom Kultury.

W skali kraju zdecydowano o dofinansowaniu ponad 4800 projektów, zwiększając ogólną pulę wsparcia do kwoty 2,51 miliarda złotych. Wyniki zostały opublikowane na facebookowym profilu prezydenta Torunia – Michała Zaleskiego. Komunikat podkreślał potrzebę odnowienia wielu zabytkowych obiektów zarówno na terenie kraju, jak i w Toruniu.

Z wiadomości opublikowanej przez gminę wynikało jednak niezadowolenie z uzyskanego wsparcia. „Cieszymy się z otrzymanego dofinansowania, ale uważamy, że zasługujemy na więcej” – czytaliśmy w komunikacie. Gmina Toruń argumentuje swoje stanowisko liczbą zabytków znajdujących się na jej terenie i zapowiada odwołanie od decyzji ws. pozostałych wniosków.