Uroczysta gala wręczenia nagród „Pro Bono Poloniae” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Na Święto Niepodległości, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się miejscem uroczystej gali, podczas której wręczano nagrody w konkursie „Pro Bono Poloniae”. Najważniejsze wyróżnienie trafiło do Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uczelnia zdobyła nagrodę za serię 12 filmów-etiud studenckich, które opowiadają o losach polskich dzieci z niemieckiego obozu znajdującego się przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Profesor Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, podkreślał rolę artystów – muzycy, aktorzy, filmowcy i twórcy różnych dziedzin sztuki – którzy poprzez swoje dzieła są zdolni wywoływać emocje i ukazywać prawdę historyczną w sposób atrakcyjny dla odbiorcy. To dzięki nim możliwe jest budowanie dobra i piękna na fundamencie historii, która często bywa trudna i bolesna.

Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, zwracał uwagę na znaczenie upamiętnienia dzieci z niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego utworzono Muzeum Dzieci Polskich dedykowane tym dzieciom.

Czwartą edycję konkursu wygrała Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zdobyła nagrodę za cykl 12 filmów-etiud, które poświęcone są polskim dzieciom z niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Uczelnia funkcjonuje już ponad 22 lata i jej motto brzmi: Fides, Ratio et Patria, Pro Bono Poloniae. Założyciel uczelni, ojciec dr Tadeusz Rydzyk, od początku chciał promować nie tylko wartości chrześcijańskie, ale także miłość do Ojczyzny.

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu stawia również na promowanie miłości do drugiego człowieka. Uczelnia kształtuje postawy studentów, uwrażliwiając ich na problemy związane z poszanowaniem podstawowych praw człowieka.

Wśród zwycięzców konkursu „Pro Bono Poloniae” znalazła się Marta Tocka, która poprzez swoją twórczość ukazała trudy życia swojej babci, dawniej więzionej w obozie dla dzieci. Marta przekształciła opowieść babci o tamtych czasach w swoje rysunki, podkreślając tym samym, jak ważne jest zrozumienie i upamiętnienie historii.

Wśród laureatów znalazł się także reżyser Piotr Zarębski, który otrzymał trzecią nagrodę za film „Sumienie Hioba – rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim”. Zarębski był również kierownikiem projektu tworzenia etiud, które przyniosły Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu główną nagrodę.

Gala zakończyła się koncertem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, który stanowił muzyczne podsumowanie tego wyjątkowego wydarzenia.