Kobieta w wieku 72 lat padła ofiarą oszustwa i straciła 24 000 złotych

Niezmiernie smutne wydarzenia miały miejsce w Toruniu, gdzie doszło do kolejnej próby oszustwa ze strony nieznanych sprawców. Ofiarą ich przestępczego działania stała się 72-letnia kobieta, która w wyniku manipulacji straciła całość swoich zgromadzonych oszczędności.

Zdarzenie rozegrało się w czwartek 16 listopada, kiedy to starsza pani otrzymała telefon od mężczyzny twierdzącego, że jest pracownikiem poczty. Mężczyzna ten informował kobietę o istnieniu listów poleconych zaadresowanych na jej matkę. Gdy seniorka zaznaczyła, że jej mama nie żyje, fałszywy pocztowiec odparł, że sporządzi właściwą notatkę i zakończył rozmowę.

Chwilę później, ten sam mężczyzna skontaktował się z kobietą ponownie, twierdząc teraz, że listy zostaną dostarczone pomimo wszystko. Wszystko to zostało przekazane przez asp. Dominikę Bocian z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Jednak to nie koniec telefonów – trzecie połączenie przyniosło informacje jeszcze bardziej niepokojące. Zadzwoniła rzekoma policjantka, która oznajmiła 72-latce, iż mężczyzna kontaktujący się z nią wcześniej był oszustem planującym ją okraść. Fałszywa funkcjonariuszka nakazała staruszce przekazać całe swoje oszczędności kolegom z policji.

Niewyobrażalne jest, jak niewinnie brzmiąca informacja może doprowadzić do tak drastycznych skutków. Seniorka sama podała oszustom informacje na temat posiadanej przez siebie gotówki. Następnie, zgodnie z ich poleceniem, zostawiła pieniądze w kopertach przed swoim mieszkaniem, tracąc w ten sposób 24 000 złotych – mówi asp. Dominika Bocian.

Na chwilę obecną sprawcy przestępstwa pozostają nieznani. Policja prowadzi dochodzenie mające na celu ich identyfikację i pociągnięcie do odpowiedzialności.

Apele do społeczeństwa są jednoznaczne – musimy ostrzegać seniorów przed takimi działaniami. Należy im uświadamiać, że ta forma oszustwa jest coraz częściej stosowana. Policjant nigdy nie będzie informował telefonicznie o prowadzonej operacji, ani prosił o przekazanie pieniędzy, wpłatę na jakiekolwiek konto, czy zostawienie gotówki w znanym miejscu.