Kulturalne i Sportowe Atrakcje Torunia na Piątek, 19 Kwietnia

Corocznie o tej porze roku kalendarz wydarzeń wzbogaca się o kolejną edycję Festiwalu Nauki i Sztuki. Dodatkowo, fani sportów motorowych mogą cieszyć się z pierwszego tegorocznego meczu żużla na toruńskiej Motoarenie. Trzymamy kciuki!

PIĄTEK, 19 KWIETNIA rozpoczyna się o godzinie 11:00 Gwiazdozbiórem Kryminalnym Kujawy i Pomorze, będącym częścią Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów. Wydarzenie odbywa się w Mediatece przy ulicy Kościuszki 77, w Młynach. Codziennie czekają na uczestników warsztaty, prelekcje i spotkania poświęcone zagadkom kryminalnym – formuła festiwalu jest otwarta dla wszystkich wieków.

Kolejnym punktem programu jest inicjatywa Turystyki Kolejowej – „Tężnia 2024 – starym pociągiem do Ciechocinka”. Start planowany jest na godzinę 11:45 z Dworca Toruń Głównego. Pociąg turystyczny Tężnia zabierze pasażerów na podróż do nieczynnej na co dzień stacji w Ciechocinku. Przejazd odbędzie się pociągiem z lat 70. XX wieku z kultowym wagonem barowym Wars i wagonami przedziałowymi 1. i 2. klasy oraz lokomotywą spalinową z epoki. Rezerwacja miejsc jest możliwa na stronie internetowej.

O godzinie 14:00 rusza natomiast oprowadzanie kuratorskie po „Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku”. W Muzeum Okręgowym, mieszczącym się w Ratuszu Staromiejskim 1, kustosz Anna Kroplewska-Gajewska poprowadzi zwiedzających przez kolekcję dzieł m.in. takich artystów jak Jacek Malczewski, Julian Fałat czy Kazimierz Kwiatkowski.

Święto Tańca obchodzone jest o godzinie 17:00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Przedzamcze 11/15. Z tej okazji odbędą się pokazy różnych form tańca, takich jak towarzyski, współczesny, akrobatyczny czy ludowy. Wystąpią zespoły z MDK i Domu Harcerza.

Również o godzinie 17:00 zapraszamy na 22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie w Centrum Kultury Dwór Artusa na Rynku Staromiejskim 6. Festiwal jest inicjatywą mającą na celu podniesienie świadomości społecznej poprzez projekcje filmów dokumentalnych.

Pierwszy mecz PGE Ekstraligi tego sezonu odbędzie się na toruńskiej Motoarenie o godzinie 18:00. W zawodach wezmą udział drużyny KS Apator Toruń oraz Fogo Unia Leszno. Bilety są dostępne online na stronie klubu lub stacjonarnie w kasach stadionu.