Orkan zmierza w kierunku Torunia, prognozy synoptyków wskazują na niebezpieczeństwo

Synoptycy przewidują nadejście potężnej wichury do Torunia jeszcze przed świątecznym okresem. W związku z tym, mieszkańcy tego miasta powinni spodziewać się znacznych trudności związanych z pogodą.

Choć do świąt Bożego Narodzenia pozostało coraz mniej dni, wydaje się, że tradycyjny obrazek śnieżnej aury zostanie zastąpiony przez deszczowy krajobraz, a możliwe są nawet opady mieszanego deszczu ze śniegiem. To nie koniec zmian – mroźne temperatury mają ustąpić miejsca dodatnim stopniom na termometrach. Dodatkowo, należy się przygotować na silne podmuchy wiatru.

Teraźniejsza aura jest prawdziwym zwiastunem tych zmian. Dzień jest pochmurny i ciepły jak na grudzień, a wiatr umiarkowany, chociaż jego porywy potrafią osiągać prędkość nawet do 40-45 km/h. Jak informuje Rafał Maszewski, na toruńskich termometrach można spodziewać się odczytu na poziomie +6 stopni. Co więcej, podobne wartości mają utrzymać się również w nocy z 18 na 19 grudnia. Atmosferę dopełniają całkowite zachmurzenie, słaby deszcz lub mżawka oraz lekko podwyższone, ale stabilne ciśnienie atmosferyczne. Te warunki biometeorologiczne mogą negatywnie wpływać na samopoczucie mieszkańców.

W kolejnych dniach, prognozy nie napawają optymizmem. Europa wchodzi w dynamiczny okres pogodowy i możliwe jest, że Toruń odczuje skutki uderzenia silnego orkanu. Ten niebezpieczny wiatr ma mocno doskwierać od czwartku do soboty. Synoptycy na ten moment nie są w stanie dostarczyć więcej szczegółów, jednak istnieje realne zagrożenie groźnych zjawisk meteorologicznych.