Toruń – liderem opadów atmosferycznych w Polsce według danych IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) dostarczył interesujące fakty na temat opadów atmosferycznych w Polsce. Zaskakująco, Toruń okazał się być miastem z największym ilością opadów, co zostało dostrzeżone podczas pomiarów przeprowadzonych w nocy z piątku na sobotę.

Temat suszy hydrologicznej staje się coraz bardziej znany, przede wszystkim dzięki aktywistom środowiskowym, którzy alarmują o niebezpieczeństwie wynikającym z braku odpowiedniej ilości deszczu. Mimo, że problem ten jest rzeczywisty, w ostatnich miesiącach wydawać by się mogło, że sytuacja ulega pozytywnej zmianie.

Dane z IMGW potwierdzają, że Toruń odnotował najwyższy poziom opadów w całej Polsce. Zarejestrowano tam 11,4 mm deszczu w ciągu jednej nocy (23/24 lutego), co jest rekordowym wynikiem dla tego miesiąca. Informacje te zostały dostarczone przez Rafała Maszewskiego, meteorologa i twórcę strony internetowej pogodawtoruniu

Od początku aktualnego roku hydrologicznego, który rozpoczął się 1 listopada 2023 roku, w Toruniu odnotowano łącznie 291 mm opadów. Przyniosło to korzystne efekty w postaci odbudowania zasobów wodnych. Poziom wody w zbiornikach retencyjnych w lesie papowskim i Strudze Toruńskiej w Grębocinie znacząco wzrósł. Te miejsca, które niedawno borykały się z brakiem wody, teraz znów są nawodnione – informuje dyżurny synoptyk z Torunia, Rafał Maszewski.

Prognozy na najbliższe dni sugerują, że pogoda powinna być już wolna od opadów.