Uroczysty koncert symfoniczny z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, który odbył się w Arenie Toruń

Przed dwudziestoma laty, Polska oficjalnie dołączyła do Unii Europejskiej. Z tej szczególnej okazji odbyło się wyjątkowe wydarzenie muzyczne. W Arenie Toruń zgromadzeni goście mieli przyjemność wysłuchać najpopularniejszych hitów zespołu ABBA, które zostały zaaranżowane na orkiestrę symfoniczną.

Piotr Całbecki, marszałek województwa, zaznaczył znaczenie tej rocznicy dla naszego kraju. Podkreślił, że dwie dekady członkostwa w UE to czas nieustannej modernizacji, wykorzystania nowych możliwości, intensywnego rozkwitu gospodarczego oraz realizacji szeregu inwestycji, które byłyby niemożliwe do przeprowadzenia bez wsparcia unijnego.

Koncert upamiętniający 20-lecie Polski w Unii Europejskiej, pod nazwą ABBA Symfonicznie, to autorski projekt Filharmonii Pomorskiej. Za aranżacje utworów znanego szwedzkiego zespołu odpowiada kompozytor i multiinstrumentalista Grzegorz Daroń, który również dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. Występ wokalny zaprezentowali Anna Grzelak, Emilia Hamerlik, Klaudia Kaczyńska, Judyta Wenda, Kacper Jędrzejewski oraz Mateusz Wiśniewski. Całe wydarzenie prowadził znany z telewizji Artur Orzech.

20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej to okres intensywnego wykorzystania funduszy unijnych na inwestycje, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju regionu kujawsko-pomorskiego. Z dumą możemy patrzeć na efekty tych działań. W ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020 mieliśmy możliwość zainwestowania aż 9 miliardów złotych.