Zagrożenie powodziowe w Toruniu: Rosnący poziom Wisły i przygotowania do ewakuacji

Alarmujące doniesienia napływają z Torunia, gdzie obserwuje się niepokojący wzrost poziomu Wisły. Ostrzeżenie II stopnia dotyczące potencjalnych wezbrań na terenie Dolnej Wisły jest aktualnie w mocy. Statystyki wskazują na kontynuację trendu wzrostowego – poziom wody osiągnął już 543 cm.

Dynamika zjawiska na Wiśle nie pozostawia wątpliwości – sytuacja jest poważna. W poniedziałek wieczorem (12 lutego) o godzinie 21:00, poziom wody wynosił 551 cm i później spadł do 526 cm w nocy z 13 na 14 lutego. Jednak od tamtej pory obserwuje się ponowny wzrost. Dnia 15 lutego, o godzinie 12:00, notowano już 543 cm i tendencja nadal jest wzrostowa.

W związku z powyższym, do dnia 17 lutego, do godziny 12:00, w Toruniu utrzymane jest ostrzeżenie II stopnia. Warto jednak podkreślić, że sytuacja jest dynamiczna i może ulec zmianie w zależności od przyszłych wydarzeń.

Mimo braku bezpośredniego zagrożenia, władze miasta nie pozostają obojętne na rozwijającą się sytuację. Miasto jest gotowe na „najgorszy scenariusz” i podjęło konieczne kroki, aby zminimalizować potencjalne skutki. W ramach przygotowań zapewniono 50 000 worków do napełnienia piaskiem. Za dostarczenie piasku odpowiedzialna będzie Miejska Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Dodatkowo zabezpieczono obszary przeznaczone do ewakuacji zwierząt hodowlanych oraz przewidziano środki transportu dla ewentualnej ewakuacji mieszkańców.

Komendant Straży Miejskiej w Toruniu, Mirosław Bartulewicz, zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą: „Jesteśmy gotowi na ewentualną ewakuację. W razie jakichkolwiek pytań mieszkańcy Torunia mogą zwrócić się do nas o pomoc. Na razie nie otrzymaliśmy żadnych alarmujących sygnałów i nie zaobserwowaliśmy żadnych niebezpiecznych sytuacji”.